29 Σεπτεμβρίου 2009

0-0 Ο ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΜΕ ΤΗ ΜΕΘΩΝΗ

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν χθες στο γήπεδο του Πύργου ο Μιλτιάδης και η Μεθώνη, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0.
Ενα αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο σε γενικές γραμμές, αν και οι γηπεδούχοι είχαν πιο
πολλές ευκαιρίες και έφτασαν πιο κοντά στο γκολ.
Η ισοπαλία δεν άρεσε πάντως στον Μιλτιάδη που ήθελε να ξεκινήσει με νίκη στο γή-
πεδό του, ενώ από την άλλη ήταν κάτι που επιδίωκε η Μεθώνη που έφυγε ικανοποιημένη από τον Πύργο.
Ο Μιλτιάδης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μέχρι το 30’ είχε τον πλήρη έλεγχο.
Μόλις στο 1’ μετά από σέντρα του Λυμπερόπουλου, ο Β. Καλογερόπουλος σε κενό τέρμα δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Δοκάρι με Λυμπερόπουλο στο 5’
Στο 5’ μετά από σέντρα του Καραμπότσου ο Λυμπερόπουλος σούταρε, με την μπάλα να
βρίσκει τη ρίζα του αριστερού δοκαριού.
Στο 18’ ο Λυμπερόπουλος με κάθετη πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Νικολόπουλο, όμως
το πλασέ του απέκρουσε ο Μίντζηρας.
Η Μεθώνη απείλησε στο 34’ όταν μετά από κόρνερ ο Τσίχλης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο επόμενο λεπτό το μονοκόμματο σουτ του Νικολόπουλου από καλή θέση έφυγε ψηλά άουτ.
Η Μεθώνη στο 40’ είχε ένα καλό σουτ με τον Φωτόπουλο, όμως ο Τσώλης μπλόκαρε. Η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου μέρους έγινε στο 43’ όταν μετά από φάουλ του
Λαμπρόπουλου και κεφαλιά του Λυμπερόπουλου, ο Στασινόπουλος από κοντά δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα.
Απάντησε στα δοκάρια η Μεθώνη με Ρούσσο
Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Μεθώνη να ισορροπεί και τις φάσεις να είναι λίγες μπροστά στις δύο εστίες. Στο 57’ το κόρνερ του Ρούσσου χτύπησε στην πάνω πλευρά του οριζοντίου δοκαριού και έφυγε άουτ. Μετά από τρία λεπτά ο Λαμπρόπουλος έκανε το κόρνερ, ο Λυμπερόπουλος πήρε την κεφαλιά που δεν βρήκε
στόχο. Στο 76΄ το μακρινό σουτ του Λυμπερόπουλου δεν ανησύχησε τον Μίντζηρα και η τελευταία καλή ευκαιρία για τους “μελανόλευκους” χάθηκε στο 83’...
Ο Χίντα βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως αντί να κόψει την μπάλα προτίμησε να σουτάρει και η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ. Καλή η διαιτησία του Νίκα και των βοηθών του Κότσαρη και Τουρλομούση.
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ: Τσώλης, Μπαχούμας, Ρηγόπουλος, Λαμπρόπουλος, Πανταζόπουλος (46’ Α. Χίντα), Λυμπερόπουλος, Καραμπότσος (46’ Διαμαντόπουλος), Π. Καλογερόπουλος, Β. Καλογερόπουλος (77’ Λίτσας), Στασινόπουλος, Νικολόπουλος.
ΜΕΘΩΝΗ: Μίντζηρας, Τσίχλης, Κόσοβα, Ανδρουτσόπουλος (88’ Αράπογλου), Κάππος, Π. Τσώνης (77’ Κορακάκης), Μ. Μιχόπουλος,
Φωτόπουλος, Ηλιόπουλος, Κ. Ρούσσος, Χούτος.
πηγή:notossport